NESTIetter o hybridných hrozbách v SR: za obdobie od 23.4.2025 do 6.5.2025

V tomto vydaní NESTlettra sa dočítate o:

  • tom ako Slovenskí politici opäť robia hanbu v Rusku
  • jazdách , ktoré šíria ruskú propagandu
  • témach, ktoré za posledné dva týždne polarizovali Slovensko,

A. Čo najviac polarizovalo Slovensko

V uplynulých dvoch týždňoch dominovali online priestoru témy, ktoré prehlbovali nedôveru voči Európskej únii. Najčastejšie bola spochybňovaná klimatická politika Green Deal a postoj európskeho vedenia k ruskej agresii na Ukrajine. Výraznú polarizáciu spoločnosti vyvolalo aj vystúpenie podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara na fóre vo Volgograde, ako aj plánovaná cesta premiéra Roberta Fica do Moskvy.

V informačnom priestore sa zároveň šírili naratívy spochybňujúce nestrannosť súdnej moci v súvislosti so zadržaním Daniela Bombica, čím sa posilňoval obraz justície ako nástroja politického boja. K polarizácii verejnej mienky prispeli aj aktivity motorkárskych skupín Brat za brata a Noční vlci. Pokračovala aj ostrá verejná diskusia o transakčnej dani, ktorá bola kritizovaná ako neefektívny nástroj konsolidácie verejných financií.

B. Slovenskí politici opäť robia hanbu v Rusku

Účasť podpredsedu parlamentu Gašpara na konferencii Veľké dedičstvo – spoločná budúcnosť v ruskom Volgograde, je ďalším priamym legitimizovaním mocenského vplyvu Ruska na Slovensku. Ako vedúci oficiálnej delegácie slovenského parlamentu a jediný zástupca členského štátu EÚ či NATO, vo svojom prejave rečnil o mieri, ale na vojnu proti Ukrajine si už nespomenul. Na tomto fóre sa osobne zúčastnil aj ruský prezident Putin, nejedná sa teda o nevýznamnú krok predstaviteľa slovenského parlamentu. Ide o jasný odkaz občanom Slovenska s kým si súčasné vedenie štátu predstavuje spoločnú budúcnosť. Cesta nebola ani transparentne odkomunikovaná, čo ďalej znižuje dôveryhodnosť vysokých predstaviteľov štátu. 

Taktiež avizovaná a premiérom Ficom tvrdo obhajovaná cesta do Moskvy je ďalším otvoreným pokusom nasmerovať Slovensko do náručia autoritárskeho režimu. Súčasné Rusko vedie už viac než tri roky brutálnu vojnu proti Ukrajine, sprevádzanú systematickým porušovaním medzinárodného práva, vojnovými zločinmi a hrozbami jadrových útokov voči Európe. V tomto kontexte oslavovať víťazstvo nad fašizmom z roku 1945 nie je prejavom úcty, ale cynickým gestom legitimizujúcim dnešné zločiny Ruska. Cesta do Moskvy v tomto čase znamená poprieť hodnoty humanizmu, zradu väčšiny obyvateľov Slovenska a spojencov z EÚ a NATO, ako aj kolaboráciu s agresívnou diktatúrou.

C. Jazdy, ktoré šíria ruskú propagandu 

Jazdy motorkárskych skupín Noční vlci a Brat za brata po Slovensku predstavujú ďalší príklad cynického zneužívania výročia ukončenia druhej svetovej vojny na propagáciu Ruska a ignorujú realitu súčasnej vojny na Ukrajine. Ich aktivity zároveň zapadajú do súčasnej vládnej politiky približovania sa k spojenectvu s Ruskom, prístup štátu k týmto skupinám ostáva nejasný a pasívny. A to aj napriek tomu, že vodca Nočných vlkov Alexander Zaldostanov figuruje na sankčnom zozname EÚ za podporu anexie Krymu a skupina Brat za brata ešte v januári otvorene vyzývala na „očistenie“ Slovenska, budovanie „novodobého partizánskeho hnutia“ a ohlásilo petíciu za vystúpenie Slovenska z Európskej únie. 

Nereagovanie štátu na takéto aktivity posilňuje ruský vplyv na Slovensku, polarizuje spoločnosť a znižuje dôveryhodnosť štátu ako celku. Je to obzvlášť závažné v čase, keď premiér hovorí o údajných snahách o „prevrat“ na Slovensku, zatiaľ čo tu zároveň pôsobí združenie, ktoré vyvoláva vážne bezpečnostné otázniky. To vytvára dojem legitimizácie týchto aktivít zo strany vlády.

D. Čo s tým môžeme robiť?

    Štát ani spoločnosť aby nemali zostávať pasívne. Je nevyhnutné nastaviť strategickú komunikáciu štátu na zdôrazňovanie hodnôt a tieto hodnoty dôrazne vyžadovať. Je dôležité jasne pomenúvať riziká spojené so zbližovaním sa s diktatúrami a aktívne obhajovať demokratické hodnoty v školách, médiách aj verejnom priestore. Politickí predstavitelia a prezident by mali dať najavo, že vystúpenia slovenských predstaviteľov v Rusku nezastupujú vôľu väčšiny občanov Slovenska. Zároveň treba podporovať občianske iniciatívy, ktoré bránia demokratické smerovanie Slovenska a čelia autoritárskym tendenciám vo verejnom živote.


    *Definícia dezinformačného indexu: Pomer videní a zdieľaní dezinformačných správ, zavádzajúcich správ a propagandy voči celkovému počtu videní a zdieľaní najšírenejších 500 príspevkov na sociálnych platformách (vážený priemer).

    *Definícia indexu polarizácie spoločnosti: Pomer videní a zdieľaní príspvekov s potenciálom polarizovať spoločnosť voči celkovému počtu videní a zdieľaní najšírenejších 500 príspevkov na sociálnych platformách (vážený priemer).

    en_GBEN
    Návrat hore
    WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner