Domov

Inštitút pre nové bezpečnostné hrozby je občianske združenie, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie o hrozbách vplývajúcich na bezpečnosť Slovenskej republiky a ostatných krajín EÚ. Inštitút je tiež platformou pre výskum, vzdelávanie a komunikáciu najmä o hybridných hrozbách, keďže tieto hrozby sú kľúčové pre bezpečnosť občanov a zachovanie demokracie na Slovensku. Jeho ambíciou je prinášať návrhy riešení založených na odbornom prístupe, dátach a príkladoch dobrej praxe. Viac o našich aktivitách nájdete tu.

Ak chcete sledovať našu prácu, prihláste sa do nášho mailing listu!

  • Digitálne stopy Kremľa: Prepojenie skupiny Brat za Brata s ruskou ambasádou
    Séria analýz “Digitálne stopy Kremľa” má za cieľ skúmanie a vysvetľovanie aktivít ruskej ambasády, poukazovanie na jej prepojenia na slovenských aktérov a spôsob šírenia pro-kremeľských naratívov. Aktivity tejto ambasády je potrebné skúmať z dôvodu, že Rusko považuje Slovenskú republiku za nepriateľskú krajinu a že môže byť súčasťou hybridného pôsobenia proti Slovensku.
  • Slovenský Telegram: Tichá invázia manipulácií a propagandy
    Chatovacia platforma Telegram patrí na Slovensku medzi hlavné kanály šírenia ruskej propagandy na Slovensku a v mnohých európskych krajinách je označovaná za kľúčový zdroj zavádzajúcich a škodlivých informácií. Funguje ako hlavná vstupná brána pre dezinformácie a propagandu, ktoré sa následne šíria v slovenskom informačnom priestore.
  • THE FIMI PHENOMENON: WHY ARE WE VULNERABLE TO FOREIGN INFORMATION INFLUENCE?
    In collaboration with the Beacon Project, we prepared a case study focused on the Slovak Republic’s preparedness to counter harmful manipulative activities by foreign actors, commonly referred to as “Foreign Information Manipulation and Interference” (FIMI). The case study is part of a broader analysis of several countries in the region, which will be published soon.

  • NESTIetter o hybridných hrozbách: Prehľad za obdobie od 27.3. do 8.4.2025
    Prehľad v pdf nájdete tu. V tomto vydaní NESTlettra sa dočítate o: A. Čo najviac polarizovalo Slovensko Téma vírusu SLAK sa stala ďalším príkladom, ako rýchlo sa odborná otázka môže zmeniť na polarizujúcu tému. Zatiaľ čo odborníci upozorňujú na potrebu dodržiavať veterinárne opatrenia, niektorí politici a osoby, ktoré v minulosti spochybňovali pandémiu koronavírusu, opäť spochybňujú
  • NESTIetter o hybridných hrozbách: Prehľad za obdobie od 13.3. do 26.3.2025
    Virálnou témou posledného obdobia, ktorá vyvolala na sociálnych sieťach protichodné reakcie, bola konšpirácia o výskyte slintačky a krívačky na Slovensku a v Maďarsku.
  • NESTIetter o hybridných hrozbách v SR: Prehľad ukazovateľov za obdobie od 26.2. do 12.3.2025
    Za posledné dva týždne obyvateľov Slovenska na sociálnych sieťach výrazne rozdeľovalo hlasovanie premiéra Fica na mimoriadnom samite EÚ, kde podporil rozvoj obrany EÚ a pokračujúcu pomoc Ukrajine. Jeho postoj bol spájaný s hlasovaním Slovenska za protiruské uznesenie v OSN a následné hlasovanie za protiruské sankcie v EÚ, čo kritici označovali za „falošnú politiku vlády“.

en_GBEN
Návrat hore
WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner