Digitálne stopy Kremľa II.
Článok v pdf nájdete tu.
Druhá časť série Digitálne stopy Kremľa sa venuje prepojeniam ruskej ambasády so slovenskými aktérmi v online aj offline prostredí. Na základe analýzy dát z rokov 2023 a 2024 ukazujeme:
- ktoré slovenské organizácie ambasáda systematicky zdieľa,
- ktoré aktivity propaguje ešte pred ich uskutočnením,
- a ktoré podujatia využíva ako platformu pre vlastnú prezentáciu a posilňovanie proruského naratívu.
Cieľom analýzy je popísať mechanizmy a vzťahy organizácií a spolkov, ktoré sú v online priestore prepojené s ruskou ambasádou prostredníctvom takejto propagácie. Zameriavame sa najmä na tie entity, ktoré sa opakovane vyskytujú v príspevkoch ruskej ambasády na sociálnej sieti Facebook a četovacej platforme Telegram.
Cieľom analýzy nie je stigmatizovať organizácie, spolky či jednotlivcov, ale poukázať na širší systém hybridného pôsobenia, ktoré Rusko uplatňuje na Slovensku prostredníctvom kultúrnych a spoločenských aktivít. Identifikácia týchto tzv. mäkkých aktivít hybridného pôsobenia je nevyhnutná pri budovaní spoločnosti odolnej voči zahraničnému vplyvu, ktorý ohrozuje demokraciu na Slovensku.
Prečo je dôležité skúmať aktivity ruskej ambasády
Ruská ambasáda na Slovensku svojou aktivitou na sociálnych sieťach násobne prevyšuje počtom publikovaných príspevkov iné ambasády na Slovensku, a zároveň je aj najaktívnejšou ruskou ambasádou v Európe. To ukazuje na eminentný záujem Ruska šíriť ruské naratívy a propagandu a ovplyvňovať tak informačný priestor na Slovensku.
Veľvyslanectvo Ruska v Bratislave bolo v minulosti dokázateľne súčasťou hybridného pôsobenia proti Slovensku. Príkladom je aktivita ruského vojenského pridelenca Sergeja Solomasova, ktorý bol v roku 2021 Vojenským spravodajstvom natočený na video ako odovzdáva finančnú hotovosť “novinárovi” Hlavných správ Bohušovi Garbárovi, ktorý bol za túto svoju činnosť právoplatne odsúdený. Ambasáda bola zapojená do viacerých informačných operácií proti Slovensku, ako napríklad “cintorín Ladomírová”, alebo do šírenia dezinformácií o používaní detí v Mariupole Ukrajincami na lekárske pokusy.
V súvislosti s faktom, že Rusko považuje Slovenskú republiku za nepriateľský štát, a na základe vykonaných aktivít, je možné považovať ruskú ambasádu v Bratislave za nástroj hybridného pôsobenia na Slovensku. Z tohto dôvodu je potrebné sústavne analyzovať jej aktivity a poukazovať na prepojenia so slovenskými aktérmi.
Naopak, ambasády iných krajín neboli dokázateľne zapojené do podobných aktivít.
Poznanie prepojení ruskej ambasády a slovenských organizácií pomôže budovať pochopenie mechanizmu šírenia ruského tzv. mäkkého vplyvu na Slovensku, a tým umožní budovať odolnosť spoločnosti proti takémuto pôsobeniu.
Hlavné zistenia:
- Medzi najčastejšie zdieľané entity spomedzi všetkých slovenských organizácií a osôb patrí Brat za Brata spolu s jeho hlavným predstaviteľom Matúšom Alexom. Zároveň je aj omnoho častejšie zdieľaná, a to až 3-násobne častejšie ako druhá najzdieľanejšia organizácia, ktorou je Slovenský zväz protifašistických bojovníkov.
- Ďalšími najčastejšie zdieľanými organizáciami sú spolky a zväzy priamo previazané na Rusko, či organizácie zastrešujúce pripomínanie si 2. svetovej vojny na Slovensku.
- Ruskou federáciou sú zdieľané aj viaceré organizácie, ktoré nie sú krajanské spolky či zväzy, ale aktívne propagujú Ruskú federáciu ako mocný štát s bohatou kultúrou.
- V porovnaní predchádzajúcou analýzou externých odkazov na slovenské webstránky je v textoch spomenutých oveľa viac slovenských organizácií a jednotlivcov – často sú uvedení priamo v texte, bez toho, aby na ne viedol nejaký externý link.
Mäkký vplyv ako nástroj hybridných hrozieb
Tzv. mäkký vplyv (angl. soft power) v kontexte hybridného pôsobenia označuje také formy zahraničného vplyvu, ktoré nepoužívajú otvorenú silu (napr. vojenský alebo ekonomický nátlak), ale pôsobia nenápadne a dlhodobo a cez kultúru, hodnoty, vzťahy a emócie. V prípade využitia ambasád ako nástroja hybridného pôsobenia ide najčastejšie o:
- kultúrne a pamäťové aktivity (oslavovanie výročia oslobodenia, kladenie vencov, výstavy, koncerty umelcov z domovskej krajiny ambasády),
- spoluprácu so spolkami a organizáciami, ktoré šíria určitý naratív (napríklad často pod rúškom „mieru“, „slovanského bratstva“, či „tradičných hodnôt“),
- propagovanie naratívov spriaznených aktérov prostredníctvom ambasády v online priestore,
- budovanie osobných väzieb s lokálnymi aktérmi – politikmi, vedením miest a obcí, aktivistami, pedagógmi, vojakmi vo výslužbe a pod.
Cieľom mäkkého vplyvu je ovplyvniť verejnú mienku, budovať postoje v spoločnosti v prospech domovskej krajiny ambasády, rozvracať dôveru v EÚ a NATO a systematicky oslabovať spoločenskú odolnosť voči dezinformáciám a nepriateľskej propagande.
Mäkký vplyv je nebezpečný práve preto, že sa často tvári ako nepolitický a neškodný, no funguje ako príprava spoločnosti na tvrdšie formy hybridného pôsobenia, vrátane informačných operácií či kyberútokov.
Organizácie, prostredníctvom ktorých presadzuje Rusko mäkký vplyv na Slovensku
V príspevkoch ruskej ambasády bolo spomínaných viac ako 80 organizácií a osôb s nimi spojených. Vo všeobecnosti sa jedná o organizácie rôznych kategórií, ide najmä o:
- organizácie, ktoré propagujú ruskú kultúru a jazyk s dlhodobým pôsobením na Slovensku,
- slovenské historické organizácie zamerané napríklad na 2. svetovú vojnu, ktoré pozývajú členov ruskej ambasády na nimi organizované udalosti,
- náboženské organizácie spojené s ruskou pravoslávnou cirkvou,
- slovenské organizácie, ktoré majú úzke prepojenie s ruskou ambasádou a ich aktivita výrazne propaguje Ruskú federáciu, avšak nie sú krajanské spolky,
- niektoré vzdelávacie inštitúcie, školy a univerzity.
Propagácia organizácií propagujúcich ruskú kultúru a krajských spolkov je dôležitá pre ambasádu Ruskej federácie z viacerých dôvodov. Jedným z nich je budovanie a udržanie priaznivého obrazu Ruska. Kultúrne a jazykové aktivity pomáhajú prezentovať Rusko ako mierumilovnú, kultúrne bohatú krajinu, prispievajú k vytváraniu pozitívnych emócií a asociácií, a zároveň odpútavajú pozornosť od iných tém. Takéto organizácie a ich aktivity môžu byť zároveň priamo sponzorované ruskou ambasádou či Ruskou federáciou.
Propagácia aktivít slovenských historických organizácií, ktoré si napríklad pravidelne pripomínajú výročia spojené s 2. svetovou vojnou a zúčastňovanie sa na týchto aktivitách sú pre Ruskú federáciu dôležité z hľadiska vnímania Ruska obyvateľmi Slovenska. Účasť na týchto aktivitách napomáha k tvorbe obrazu Ruska ako silného ochrancu, a tiež aj prípadnému prepísaniu histórie.
Slovenské organizácie venujúce sa propagácii ruskej kultúry, ktoré nie sú krajanskými zväzmi a zároveň sú prepojené s ruskou ambasádou často propagujú Rusko ako silnú krajinu, úzko spätú so Slovenskom. Majú potenciál meniť názory ľudí, na ktorých dosahujú ich rôznorodé aktivity, a tým ovplyvňovať verejnú mienku v prospech Ruska.
Náboženské organizácie taktiež môžu zohrávať rolu pri vplyvových aktivitách Ruskej federácie. Majú spoločenskú autoritu, a taktiež schopnosť ovplyvňovať hodnoty a názory ľudí, ktoré môžu byť zneužité na rôzne účely, vrátane legitimizácie ideológie a politických cieľov. Jedným z príkladov takéhoto pôsobenia môže byť aj podpora patriarchu Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorý okrem toho, že slúži ako duchovný vodca pre ruského prezidenta, otvorene podporuje ruskú vojnu na Ukrajine. Ruská pravoslávna cirkev je teda úzko previazaná s ruským štátnym aparátom. Náboženské organizácie môžu tiež šíriť rôzne dezinformácie, napomáhať pri budovaní mäkkej moci vrátane zahraničnej spolupráce.
Medzi správami zdieľanými na sociálnych sieťach bolo viacero príspevkov o vzdelávacích inštitúciách. Najčastejšie sa týkali podujatí, ktoré sa v týchto inštitúciách uskutočnili a ktoré organizovali subjekty propagujúce ruskú kultúru a jazyk. Týchto akcií sa zúčastnili aj pracovníci ruského veľvyslanectva vrátane veľvyslanca. Stretnutia prebiehali aj so študentmi ruského bilingválneho gymnázia.
Organizácie propagujúce ruskú kultúru a jazyk s dlhodobým pôsobením na Slovensku
Asociácia rusistov Slovenska (ARS)
Asociácia bola druhou najčastejšie zdieľanou entitou na Telegrame. Jedná sa o odborné združenie, ktoré sa venuje podpore a rozvoju výučby ruského jazyka, literatúry a kultúry na Slovensku už od roku 1976. ARS spolupracuje s viacerými domácimi a zahraničnými inštitúciami, vrátane Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, ako aj s ruskými kultúrnymi a vzdelávacími organizáciami. Skrz svoje zameranie udržiava aktívne a dlhodobé prepojenie s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Slovenskej republike. Táto spolupráca sa prejavuje najmä v oblasti kultúrnych a vzdelávacích podujatí zameraných na podporu ruského jazyka, literatúry a kultúry na Slovensku. Veľvyslanectvo Ruskej federácie sa pravidelne podieľa na organizácii a podpore ARS fóra, každoročného stretnutia rusistov. Tieto podujatia slúžia ako platforma na odbornú výmenu názorov a vyučovacích metód. Na fóra sú tradične pozývaní ruskí diplomati, čo svedčí o úzkej spolupráci medzi ARS a ruským veľvyslanectvom. Okrem toho však ARS a veľvyslanectvo ruskej federácie spolupracujú aj na ďalších projektoch a iniciatívach, ktoré sa zameriavajú na propagáciu ruského jazyka a kultúry.
Správy na sociálnych médiách týkajúce sa ARS alebo jeho predsedníčky obsahovali informácie o uskutočnených stretnutiach a aktivitách ARS, ktoré boli priamo podporené ruskou ambasádou alebo sa ich zúčastnil ruský veľvyslanec Igor Bratčikov. TIeto podujatia sú organizované po celom Slovensku a zahŕňajú napríklad filmové a literárne podujatia a ARS fórum. Jedna zo správ sa týkala aj osobného stretnutia medzi veľvyslancom a predsedníčkou ARS.
Na základe analýzy je možné organizáciu zaradiť ako organizáciu, ktorá je podporená ambasádou Ruskej federácie, ale na základe zberu dát z otvorených zdrojov nešíri dezinformácie.
Zväz Rusov na Slovensku (ZRS)
Zväz združuje jedenásť právne samostatných regionálnych organizácií krajanov pôsobiacich v rôznych regiónoch Slovenska. Zväzy organizujú rôzne kultúrne podujatia, literárne večery, filmové premietanie či oslavy tradičných ruských sviatkov. Zväz Rusov na Slovensku, Zväz Rusov v Bratislave a Zväz Rusov v Košiciach sú ruské krajanské spolky, ktoré organizujú tradičné podujatia a ich činnosť je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. ZRS udržiava úzke vzťahy s Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku. Tieto väzby sa prejavujú v spoločnej organizácii kultúrnych a spoločenských podujatí, ako aj v účasti predstaviteľov veľvyslanectva na aktivitách ZRS. Napríklad v apríli 2025 organizoval ZRS s podporou ruského veľvyslanectva v Bratislave konferenciu o oslobodení Slovenska od fašizmu, kde sa venovali aj otázkam falzifikácie histórie a potreby vzdelávania mládeže k patriotizmu a odkazu Veľkej vlasteneckej vojny. Na tomto podujatí sa zúčastnili aj Ján Čarnogurský a Ľuboš Blaha.
Okrem ambasády udržiava ZRS úzke vzťahy aj s inými slovenskými organizáciami, vrátane Ruského domu v Bratislave, s miestnymi kultúrnymi centrami a školami. Vzťahy udržiava aj s ruskými organizáciami, a to konkrétne s ruskými kultúrnymi centrami či organizáciou Rossotrudničestvo, ruskou federálnou agentúrou pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov, krajanov žijúcich v zahraničí a pre medzinárodnú humanitárnu spoluprácu.
O aktivitách týchto spolkov informuje v malej miere aj ambasáda Ruskej federácie na sociálnych médiách. Jednotlivé správy obsahujú informácie k súťažiam, festivalom, týždňu ruského jazyka, aktivitám prebiehajúcim v Ruskom dome v Bratislave organizovaných zväzom, či o divadelnej hre.
Slovenské historické organizácie
Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB)
Občianske združenie s celoslovenskou pôsobnosťou, ktoré vzniklo ako nástupnícka organizácia Československého zväzu protifašistických bojovníkov. V súčasnosti má približne 18 000 členov, funguje na báze oblastných výborov, ktoré koordinujú činnosť v regiónoch. Zväz býva kritizovaný za to, že veľká časť jeho súčasných členov tvoria komunisti a šíritelia konšpiračných teórií a proruskej propagandy. Okrem toho sú členmi zväzu aj členovia krajne pravicového hnutia REPUBLIKA, čo v roku 2023 vyústilo v rozkol vo vnútri združenia. Kritici zbližovania SZPB s hnutím REPUBLIKA preto založili nové združenie s názvom Slovenské protifašistické hnutie.
SZPB udržiava aktívne vzťahy s Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku. Zástupcovia veľvyslanectva sa pravidelne zúčastňujú na pietnych akciách organizovaných SZPB, ako je kladenie vencov pri príležitosti výročia oslobodenia Slovenska. Napríklad 26. marca 2023 sa pracovník veľvyslanectva zúčastnil na kladení vencov v Radvani nad Dunajom na pozvanie SZPB.
Príspevky, ktoré prezdieľala ambasáda Ruskej federácie na sociálnych médiách a ktoré spomínajú SZPB, výlučne hovoria o pietnych akciách kladenia vencov, na ktorých sa zúčastňuje buď pracovník veľvyslanectva alebo ruský veľvyslanec samotný spolu s inými orgnizáciami vrátane SZPB. Aj tieto príspevky sú však v duchu ruskej propagandy, napríklad s názvom O účasti pracovníka Veľvyslanectva na antibanderovskej spomienkovej akcii na východnom Slovensku.
Organizácie, ktoré majú úzke prepojenie s ruskou ambasádou
Motorkári Slovenska – Brat za Brata
Združenie je opäť najčastejšie zdieľanou organizáciou, ako aj aktérom, od ktorého bol obsah najčastejšie prezdieľavaný, ako je uvedené v predchádzajúcom dieli tejto analýzy. Išlo o rôznorodé typy správ, ktoré sa líšili obsahom a kontextom. Niektoré informovali o návšteve organizácie v Rusku, iné o kladení vencov na pietnych miestach na Slovensku. Časť príspevkov sa zameriavala výlučne na propagáciu samotného združenia bez ďalšieho kontextu, ďalšie na prezentáciu jeho aktivít, ako napríklad „Jazdy Slobody“.
Viaceré analýzy potvrdzujú, že daná organizácia je podporovaná Veľvyslanectvom Ruskej federácie. Údaje z otvorených zdrojov zároveň naznačujú, že aktívne šíri proruské dezinformácie. Skutočnosť, že aj v druhej časti seriálu Digitálne stopy Kremľa sa Brat za Brata objavuje ako najčastejšie zdieľaná a najviac spomínaná organizácia, poukazuje na jej silné postavenie v rámci ruskej ambasády v Bratislave a na význam, ktorý jej veľvyslanectvo pripisuje.
Slavica o. z.
Združenie taktiež patrilo medzi frekventovanejšie zdieľanú slovenskú organizáciu. Venuje sa propagácii slovanskej kultúry, duchovného dedičstva a historickej identity Slovanov. Jej aktivity sú zamerané na posilňovanie slovanskej vzájomnosti a uchovávanie tradičných hodnôt prostredníctvom kultúrnych, vzdelávacích a komunitných projektov.
Hlavným cieľom Slavice je prezentovať Slovanov ako svojbytný kultúrno-dejinný typ s významným prínosom do svetovej civilizácie. Organizácia realizuje množstvo projektov a podujatí, ktoré popularizujú tému slovanstva a jeho význam v dejinách.
Hlavný predstaviteľ združenia, Miloš Zverina, sa venuje aktivitám, ktoré prezentuje ako podporu slovanskej vzájomnosti, no v skutočnosti majú výrazný proruský charakter, ako napríklad ruská propagandistická výstava na ZŠ v Nitre v roku 2024. Jeho proruské aktivity možno sledovať už od ruskej anexie Krymu v roku 2014. Organizoval napríklad prednášky o slovanstve, pričom združenie Slavica každoročne usporadúva folklórny festival, literárne podujatia a pravidelne sa zúčastňuje aj proruských či neonacistických zhromaždení. Zverina napríklad šíri aj tvrdenia o prebiehajúcej genocíde Slovanov. V rokoch 2016 až 2019 sa podieľal aj na organizácii a jazdách ruského motorkárskeho klubu Noční vlci.
Zverina viackrát navštívil Ruskú federáciu, napríklad v januári 2018 spolu s ruským občanom Jevgenijom Paľcevom. Ten sa prezentuje ako bývalý novinár pôsobiaci v Moskve, avšak o jeho profesionálnom zázemí chýbajú overiteľné informácie. V súčasnosti vystupuje pod pseudonymom Eugen Rusnák a je známym autorom proruského obsahu publikovaného na slovenských dezinformačných portáloch. Zároveň spolupracuje so Zverinovým vydavateľstvom, pre ktoré prekladá knihy z ruštiny do slovenčiny.
Zverina a Paľcev navštívili aj ruské štátne médiá Russia Today a Sputnik, ktoré sú podľa Európskeho parlamentu považované za nástroje Kremľa na podkopávanie demokratických hodnôt a ovplyvňovanie verejnej mienky v členských štátoch EÚ. Tieto médiá sú európskymi bezpečnostnými zložkami opakovane označované za významný zdroj informačných hrozieb a ich činnosť v EÚ bola pozastavená.
Správy zdieľané Veľvyslanectvom Ruskej federácie obsahovali informácie o aktivitách združenia Slavica, na ktorých sa zúčastnil ruský veľvyslanec, ako aj o prínose tohto spolku k šíreniu ruskej kultúry na Slovensku. Zaznamenané bolo aj stretnutie Miloša Zverinu s veľvyslancom Igorom Bratčikovom.
Slovanský spolok Slavica je podporovaný Veľvyslanectvom Ruskej federácie. Na základe údajov z otvorených zdrojov uvedených vyššie možno konštatovať, že samotná organizácia alebo jej predstavitelia aktívne šíria proruské naratívy.
Slovensko – ruská spoločnosť (SRS)
Občianske združenie existujúce od roku 2006 s cieľom propagovať ruskú kultúru, jazyk a historické dedičstvo na Slovensku. Organizácia sa zameriava na organizovanie kultúrnych podujatí, prednášok, výstav a spomienkových akcií, ktoré prispievajú k posilňovaniu slovensko-ruských vzťahov. SRS prevádzkuje vlastný spravodajský portál, kde publikuje články z oblasti politiky, kultúry a vedy.
Jednou z významných aktivít spoločnosti je organizovanie pietnych spomienok za padlých sovietskych vojakov počas druhej svetovej vojny. Napríklad v apríli 2025 sa SRS zúčastnila na oficiálnych oslavách 80. výročia oslobodenia Bratislavy, ktoré zahŕňali kladenie vencov na Slavíne za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov.
SRS udržiava aktívne vzťahy s Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku. Zástupcovia spoločnosti sa pravidelne zúčastňujú na stretnutiach s ruskými diplomatmi, kde diskutujú o spoločných kultúrnych a humanitárnych projektoch. Napríklad v máji 2023 prijal veľvyslanec Igor Bratčikov predstaviteľov SRS na veľvyslanectve, kde hovorili o plánoch na udržanie dialógu medzi národmi Ruska a Slovenska.
Podľa slovenského politológa a politického analytika Grigorija Mesežnikova, je “táto organizácia jednoznačne orientovaná na podporu súčasného ruského režimu.” SRS vo svojich článkoch propaguje prokremeľskú propagandu a dezinformácie, vrátane ozančovania Ukrajincov za nacistov a banderovcov či šírenia opakovane vyvrátených dezinformácií o údajných amerických biolaboratóriách na Ukrajine.
Príspevky, v ktorých bola spomenutá SRS, obsahovali informácie o jej aktivitách, príhovore veľvyslanca Igora Bratčikova na valnom zhromaždení organizácie, ako aj o bilaterálnom stretnutí predsedu SRS Jána Čarnogurského s veľvyslancom. Zaznamenané bolo aj zdieľanie diskusného príspevku Jána Čarnogurského a propagácia možnosti osobného stretnutia v Moskve.
Organizácia je propagovaná veľvyslanectvom Ruskej federácie. Na základe údajov z otvorených zdrojov možno konštatovať, že osoby spojené s touto organizáciou aktívne šíria proruské dezinformácie a propagandu.
Pod záštitou SRS pôsobia regionálne Kluby ARBAT, ktoré sa zameriavajú na kultúrnu výmenu, uchovávanie historickej pamäte a posilňovanie slovensko-ruských vzťahov. Ich činnosť zahŕňa organizovanie divadelných a kultúrnych podujatí s cieľom propagovať ruskú kultúru na Slovensku.
V súčasnosti funguje v rámci SRS približne 15 klubov ARBAT v rôznych mestách Slovenska. Ich členovia sa zapájajú do spoločných kultúrnych a pamäťových aktivít, často v koordinácii s Ruským centrom vedy a kultúry na Slovensku. Zároveň sa podieľajú na memoriálnych podujatiach spolu so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov a Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Slovenskej republike.
Náboženské organizácie
Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku (PCČKS)
Náboženská organizácia, ktorá sa viackrát vyskytovala v správach zdieľaných na sociálnych médiách Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku. Jednalo sa najmä o správy zo stretnutí patriarchu Rastislava s ruským veľvyslancom a o výstave náboženských ikon v Bratislave.
Napriek tomu, že Pravoslávna cirkev v českých krajinách a na Slovensku je nezávislá od Ruskej pravoslávnej cirkvi, udržiava úzke vzťahy s Moskovským patriarchátom. V januári 2019 sa delegácia PCČKS, vedená metropolitom Rastislavom, zúčastnila osláv 10. výročia intronizácie patriarchu moskovského a celej Rusi Kirilla v Moskve. Počas tejto návštevy sa uskutočnilo aj stretnutie s patriarchom Kirillom, na ktorom sa diskutovalo o otázkach spoločného záujmu. Tieto kontakty naznačujú pokračujúce duchovné a organizačné väzby medzi PCČKS a Moskovským patriarchátom, čo vyvoláva otázky o miere nezávislosti PCČKS od ruskej pravoslávnej cirkvi.
Obavy o nezávislosť cirkvi sa objavili aj v roku 2024 vo Výbore pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť českého Senátu, ktorý vyzval českú vládu, aby boli tamojšie pravoslávnej cirkvi preverené tajnou službou. Podľa predsedu výboru Pavla Fischera sa cirkev od roku 2014 dostáva pod čoraz výraznejší vplyv osôb napojených na mocenské štruktúry Ruskej federácie. Cirkev sa napríklad ani po roku od ruskej invázie nevyjadrila k ruskej agresii proti Ukrajine a zaoberajú sa ňou aj české úrady a spravodajské služby pre údajné prepojenie na Rusko, ktorému by mala slúžiť ako nástroj spravodajských služieb. Prepojenia dokazujú aj stretnutia patriarchu Rastislava s ruským veľvyslancom v roku 2024, počas ktorých sa diskutovalo o rozvoji pravoslávnych a kultúrnych vzťahov medzi Ruskom a Slovenskom.
Na základe analýzy ide o organizáciu, ktorá je podporovaná Veľvyslanectvom Ruskej federácie a udržiava priame kontakty s ruským veľvyslancom. Z dostupných údajov z otvorených zdrojov však nebolo zistené, že by táto organizácia aktívne šírila proruské dezinformácie.
Vzdelávacie inštitúcie
Gymnázium Alberta Einsteina je jednou zo vzdelávacích inštitúcií spomenutých v príspevkoch ambasády Ruskej federácie, a to konkrétne na Facebooku. Jedná sa o gymnázium s bilingválnym programom v ruskom jazyku. Správy, ktoré spomínali gymnázium, informovali o stretnutiach študentov s ruským veľvyslancom či inými zamestnancami veľvyslanectva a o prednáškach od ruských spisovateľov. Študenti gymnázia sa zúčastňujú napríklad aj výstav Ruskom dome.
Záver
Z analýzy vyplýva, že Veľvyslanectvo Ruskej federácie na Slovensku cielene buduje sieť vplyvu cez symbolické, kultúrne a historické väzby, ktoré pôsobia nepoliticky, no v konečnom dôsledku formujú verejnú mienku v prospech Ruskej federácie a prispievajú k erózii spoločenskej odolnosti voči vonkajšiemu vplyvu.
Ruská ambasáda na Slovensku zdieľa široké spektrum organizácií, od krajanských spolkov propagujúcich ruskú kultúru, cez slovenské historické a náboženské spolky, až po aktérov, ktorí otvorene a nekriticky podporujú Ruskú federáciu. Táto pestrosť odráža stratégiu, v ktorej sa mäkká moc Ruska šíri nielen prostredníctvom politických či bezpečnostne exponovaných aktérov, ale najmä cez spoločensky menej viditeľné kultúrne alebo historické organizácie, ktoré dokážu ovplyvňovať bežných obyvateľov aj bez toho, aby si uvedomovali ich pozadie.
Pri hodnotení prepojení je však kľúčové zohľadniť kontext a spôsob publikovania príspevkov. Vo veľkej časti prípadov ide iba o oznam o už uskutočnenej aktivite, najčastejšie vtedy, ak sa jej zúčastnil zástupca ruskej ambasády alebo ak súvisela s propagáciou ruskej kultúry. V takýchto prípadoch ide najmä o symbolickú podporu alebo logistickú spoluprácu, ktorá sa najčastejšie vyskytuje práve pri krajanských spolkoch a organizáciách, ktoré majú kultúrne alebo jazykové väzby.
Závažnejší charakter však majú prípady, keď organizácie pozývajú ruského veľvyslanca na svoje podujatia a pritom nie sú krajanskými ani kultúrnymi spolkami. Tu už môžeme hovoriť o ideologickej zhode medzi danou organizáciou a ruskou ambasádou, čo možno interpretovať ako formu legitimizácie autoritárskeho režimu Kremľa vrátane agresie voči Ukrajine.
Niektoré subjekty boli spomenuté aj mimo kontextu kultúrnych alebo pamätných akcií, napríklad pri propagovaní “Jazdy slobody”skupiny Brat za Brata alebo pri aktivitách zameraných na revitalizáciu vojnových hrobov. V týchto prípadoch ide o aktívnu podporu zo strany ambasády, čo signalizuje hlbšiu spoluprácu. Práve pri takýchto organizáciách sme identifikovali aj šírenie proruských dezinformácií, čo zvyšuje ich význam z hľadiska bezpečnostného a informačného rizika.
Odporúčania:
- Podporovať kritické myslenie a mediálnu gramotnosť, najmä v prostredí nepolitických spolkov, ktoré – či už vedome alebo nevedome – môžu prispievať k šíreniu propagandy.
- Zároveň pokračovať v systematickom monitorovaní aktivít Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku, a to nielen na sociálnych sieťach (vrátane sledovania konkrétnych aktérov, naratívov a cieľových skupín), ale aj v jeho pôsobení v reálnom svete.
Metodológia
Analýza sa zameriava na obsah zverejnený Veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku na jeho telegramovom kanáli a facebookovej stránke v rokoch 2023 a 2024. Dáta boli získané prostredníctvom nástrojov Telepathy a Gerulata Juno. Zo zozbieraných príspevkov boli pomocou veľkého jazykového modelu (LLM) extrahované entity, ktoré boli následne manuálne analyzované a zatriedené podľa ich charakteru (fyzická osoba, právnická osoba, geografický údaj, udalosť).
Tieto kategorizované entity tvorili základ pre ďalšiu kvalitatívnu analýzu. Z analýzy boli vylúčené príspevky, ktoré boli určené výlučne pre ruské publikum, ako aj príspevky pozostávajúce len z obrázkov alebo videí bez sprievodného textu.